Төзелеш материалларын сайлау буенча киңәшләр

2022 елның 11 мае, чәршәмбе

Язгы-җәйге чор - бакча участокларында һәм йорт яны территорияләрендә төзелеш эшләре башланган вакыт. Төзелеш материаллары - бина, корылмалар төзү яки аны ремонтлау өчен кирәкле товарлар.

Интернет-кибетләр ярдәмендә без өйгә яки офиска товарларны китерергә заказ бирә алабыз. Әмма шул ук вакытта интернет-кибетләрнең бик күп булуы һәм аларда сайлау мөмкинлеге зур булуын онытмаска кирәк, кайсыбер кибетләрдә товарларның сыйфаты мактанырлык түгел.

Төзелеш материалларын һәм эшләнмәләрен сайлаганда, кулланучыга кибеттә товарны характерлаучы юридик адрес, маркасы, материал тибы, күләме, сорты, һәм башка төп күрсәткечләр, җитештерүче турында тулы мәгълүмат бирелергә тиеш. Әгәр сүз билгеле бер комплектта төзелеш материаллары (мәсәлән, бакча йортлары) турында барса, бу очракта сатучы комплектка кергән әйберләрнең исеме һәм саны һәм аларны эшкәртү ысуллары турында хәбәр итәргә тиеш.

Моннан тыш, сатып алучы сатып алына торган товарның авырлыгы, һәм сортларының дөреслеген тикшерү мөмкинлегенә ия булырга тиеш. Ул аны төзелеш материалларын һәм эшләнмәләрне билгеләнгән стандартларга туры китереп үлчәү тәртибе белән таныштыруны таләп итә ала. Товар чегы турында да онытмаска кирәк. Анда сатучы товарга караган барлык мәгълүматны күрсәтергә тиеш, ул кулланучыга дәгъва белдергән очракта проблемаларны хәл итәргә ярдәм итәчәк.

Әгәр сез метражга җибәрелә торган төзелеш материалларын сатып аласыз икән, аның төсе, күләме, габаритларны сайлауга аерым игътибар итегез, чөнки төзелеш һәм бизәү материаллары, чыбыклар һәм башка шундый ук сыйфатлы товарлар алмаштырылмый һәм кире кайтарылырга тиеш түгел.

Сатып алынган товар сыйфатсыз булса, кулланучы «Кулланучылар хокукларын яклау турында» РФ Законы нигезендә (1 п. 18 ст.) җитешсезлекләрне юкка чыгаруны яисә аларны төзәтүгә киткән чыгымнарны түләтүне, сатып алу бәясен тигез дәрәҗәдә киметүне, башка маркадагы товарга яки башка модельдәге товарга алыштыруны, тиешле бәяне санап, кире кайтаруны яисә сатучыга аның өчен түләнгән сумманы кире кайтаруны таләп итәргә хокуклы.

Төзелеш материалларын онлайн-кибеткә кире кайтару шартлар бераз аерыла. Алар «Товарлар сатуның дистанцион ысулы турында» РФ Законының 26.1 статьясы белән җайга салына. Аның нигезендә сатып алучы товарны алганнан соң җиде көн эчендә сатып алудан баш тартырга хокуклы (әгәр сатучы кайтаруның билгеле бер шартларын күрсәтмәсә, сатып алучы төзелеш материалларыннан өч ай дәвамында баш тартуга хокуклы).

Барлык теләүчеләр кулланучылар хокукларын яклау мәсьәләләре буенча белгечләрдән консультация алырга, аның хокуклары бозылган очракта кулланучыга ничек мөрәҗәгать итәргә, судка дәгъва язарга, тиешле органнарга мөрәҗәгать итәргә мөмкин.

Белгечләр консультациясен 8(8552) 71-43-03 телефоны буенча Татарстан Республикасы Дәүләт алкоголь инспекциясенең Яр Чаллы территориаль органында алырга мөмкин.

Сайттагы барлык материаллар лицензия буенча тәкъдим ителә: