Консультация - Татарстан Республикасы территориясендә метеорология күренешләренең интенсивлыгы турында кисәтү

2020 елның 5 июле, якшәмбе

2020 елның 5 июльдән 18 сәгатьтән 6 июлендә 21 сәгатькә кадәр

2020 елның 5 июль кичендә, 6 июлендә төнлә һәм кич белән, Татарстан Республикасы территориясендә урыны белән көчле яңгыр, яшен, боз, яшен тизлегендә көньяк-көнбатыштан секундына 15-20 м/с кадәр көчле җил булуы, 23 м/с ка кадәр локаль җил булуы көтелә.

Казанда 2020 елның 6 июлендә төнлә һәм көндез урыны белән яшен, яшен тизлегендә көньяк-көнбатыш җилнең 16-21 м/с кадәр көчәюе, көндез локаль боз көтелә.

Җил көчәйгәндә:

1. Биналардан чыгуны чикләргә, биналарда булырга киңәш итәбез. Балаларны карамыйча калдыру мөһим.

2. Әгәр көчле җил Сезне урамда очратса, җир асты кичүләрендә яисә биналарның подъездларында яшеренергә киңәш итәбез. Көчле җилдән йортларның стеналары янында качарга кирәкми, чөнки түбәләрдән шиферның һәм башка кровель материалларның төшүе мөмкин. Бу киңәш җәмәгать транспорты тукталышларына, төзелеп бетмәгән биналарга да кагыла.

3. Урамда реклама щитларыннан, вывескалардан, юл билгеләреннән, электр тапшыру линияләреннән ераграк торырга кирәк.

4. Эре агачлар янында булырга ярамый, шулай ук алар белән янәшә җил өзгән ботаклар зур куркыныч тудыра ала торган автотранспорт куярга ярамый.

5. Көчле җил вакытында электр тапшыру линиясе астында тору һәм өзелгән электр үткәргечләренә якын килү куркыныч.

6. Куркынычны өске катларның тәрәзәләреннән төшкән ватык пыялалар, шулай ук түбә элементлары һәм җилдә өзелгән искиткеч декор тәкъдим итәргә мөмкин. Мондый куркыныч төзелә торган яки ремонтлана торган биналар тирәсендә арта.

7. Йортларның барлык тәрәзәләрен дә тыгыз итеп ябарга, балконнардан һәм көймәдән тышка коелырга мөмкин булган предметларны алып куярга кирәк.

8. Торак яисә эш бинасында мөмкин кадәр ераграк торырга кирәк.

Яшен вакытында:

Әгәр дә сез, велосипедта яки мотоциклда булганганда, яшен суга башласа, хәрәкәт итүдән туктагыз һәм үз транспорт чарасыннан якынча 30 метр ераклыкта читкәрәк китеп яшен туктаганны көтегез. Автомобильдә баруны да дәвам итәргә кирәкми, чөнки электроника эшендә хокук бозулар булырга мөмкин. Туктарга, машина тәрәзәләрен ябарга һәм явым-төшемне беткәненен көтәргә кирәк.

Яшенле яңгыр вакытында сез ачык урында булсагыз, мөмкин булганча түбәнлектә җиргә (комлы яки ташлы грунтта) ятып торырга киңәш ителә. Сезнең янда елгалар, күлләр яки буалар булмасын иде, чөнки су - яхшы үткәргеч, ә яшен сугуы сулыктан 100 метр радиуста тарала.

Машина йөртүчеләргә юл хәрәкәте вакытында бик игътибарлы булырга.

Җәяүлеләргә автотрассалар аша чыкканда һәм алар янында булганда югары саклык сакларга.

Мөмкин булганда, ерак араларга сәфәрләрдән баш тартыгыз.

Теләсә нинди бәла-каза очрагында сез һәрвакыт ашыгыч хезмәтләрне чакыруның бердәм номерына - "101,112" мөрәҗәгать итә аласыз. Шалтыратулар тәүлек буе шәһәр һәм мобиль телефоннардан бушлай кабул ителә.

Россия Гадәттән тыш хәлләр министрлыгының ТР буенча Баш идарәсенең "Ышаныч телефоны" 8 (843) 288-46-96.

Сайттагы барлык материаллар лицензия буенча тәкъдим ителә: