Актаныш чәчәкләре

2017 елның 20 сентябре, чәршәмбе

Актаныш районына баргач, үзенчәлекле бәйрәмнең шаһиты булырга туры килде. “Актаныш басмалары” ял паркында чәчәк күргәзмәсе оештырганнар иде. Ә анда нинди генә могҗизалар юк. Чәчәкләрдән генә түгел, кырда үскән тигәнәкләрдән дә композиция ясаганнар. Баксаң, мондый бәйрәм Актанышта 2002 елдан бирле бара икән инде.

Мәктәп, ясле-бакча, авыл җирлеге һәм баш­ка оешмалар иртә яздан кара көзгә кадәр чәчәк үсте­реп, тирә-юньдәгеләргә матурлык бүләк итә. Алай гына түгел, үз хезмәтләрен як­лап, район күләмендә игълан ител­гән махсус конкурс­та кат­нашалар. Бу эштән шәх­си хуҗалыклар да читтә калмый. Капка төпләрен гүзәл­лек бачасы итүчеләргә дә махсус номинация каралган.

– Конкурска йомгак ясаганчы, бәйгедә катнашырга теләк белдерүчеләрнең бакчаларында комиссия белән ике тапкыр булабыз, – ди Актаныш башкарма комитеты җитәкчесенең социаль мәсь­ә­ләләр буенча урынбасары Дилбәр Әнвәрова. – Җәй баш­ланганда, иртә чәчәк атучы чәчәкләрне карыйбыз, аннан көз якынлашканда, тагын бер кат әлеге бакчаларны йөреп чыгабыз. Менә шуннан соң гына нәтиҗә чыгарыла.

Шәхси хуҗалыклар бе­лән дә шулай ук. Халыкны бу эшкә мәҗбүр итмибез. Алар конкурста катнашырга үз­ләре теләк белдерә яки авыл җирлеге чәчәкләргә күмел­гән йорт тирәсен ко­миссиягә тәкъдим итә. Әлеге чара 15 еллап баргач, бәйге турында бөтен район халкы белә. Катнашырга теләк белдерүчеләр дә елдан-ел арта бара.

Чыннан да, авыллардан килгән чәчәк күргәзмәсе һәр­кемдә соклану уятырлык. Бәй­генең максаты да – гү­зәллеккә өйрәтү, диләр. Аны исә кече яшьтән үзең дә тудыра аласың. Моның өчен ба­ры әйләнә-тирәңне чис­тартып, чәчәкләр утыртырга гына кирәк. Менә шуңа да комиссия алдында үз эшлә­рен тәкъдим иткән­дә, мәктәп укучылары аллы-гөлле чә­чәк­ләргә төренеп кенә каршы алмадылар, ә матурлыкка өндәүче чыгышлары белән үзләренә җәлеп иттеләр.

Шулай итеп урыннар билгеле. Оешмалар арасында беренче урынга Байсар авылы мәдәният йорты, район үзәгендәге беренче санлы мәктәп лаек булды. Авыл мәчетләре дә әлеге конкурс­тан читтә калмаган. Колын авылы мәчете тирәсе иң матуры булып танылган. Шәхси хуҗалыкларда иң матур чә­чәк үстерүченең Татар Суыксуы авылыннан Гөл­наз Баянова булуы ачыкланды. “Иң матур күпкатлы йорт” исемен Ленин урамы, 4нче йортка бирделәр. “Өй алдыбыз гөл­бакча – 2017” бәйгесе­нең гран-при иясе Иске Кор­маш авылыннан Диләф­рүз Газизова иде. Җиңүче­ләргә районның башкарма комитет җитәк­чесе Рөстәм Ильясов акчалата бүләк тапшырды.

Бәйрәм күңелле инде, тик аның үз мәшәкатьләре дә бар. Ел үзенчәлекле кил­гәч, әлеге чарага йомгакны ясый алмый интеккәннәр. Даими яуган яңгырлар аркасында, әллә ничә тапкыр көнен үзгәртергә мәҗбүр булганнар. “Интернеттан һава торышын гел карап, күзәтеп тордык, – ди Дил­бәр Әнвәро­ва. – 15ләре ти­рәсендә матур көннәр вәгъ­дә ителгәч кенә бәйрәмне үткәрергә карар кылдык”.

Нигә кирәк инде бу чара, дияр кайберәүләр. Ки­рәк икән. Җыр-биюгә үре­леп бар­ган бәйрәмдә җирле халык ял итә алса, авыл мәктәпләре бераз гына булса да акча эшли алды. Араларында гөлләр үстереп алып килеп сатучылар да, бакча җиләге, карлыган үсентеләре дә бар иде. Бәяләре дә кыйммәт түгел, 10 төп бакча җиләген – 50, 5 төп карлыганны 100 сумга алып булды.

Сайттагы барлык материаллар лицензия буенча тәкъдим ителә: